گروه: شهرستان
شماره روزنامه:3543
تاریخ :1399/09/18 ساعت 14:03:41
تعداد بازدید: 642
هماگ زیبارویِ محروم
email pdf word plus minus reset color
کاظم گلخنی ـ ندای هرمزگان

عکس اصلی خبر

روستای توتنگ هماگ از توابع بخش سیاهو در ۸۰ کیلومتری شمال بندرعباس قرار دارد  و در این فصل زمستان و شیوع کرونا   به دلیل جاده خاکی و معیوبش کمتر  مورد استقبال عموم قرار دارد با این حال در سالیان گذشته  مقصد بسیاری از تورهای صخره نورد ، کوه نورد و  علاقه مندان طبیعت بود .این منطقه درشمال شهرستان بندرعباس و قسمت جنوبی شهرستان حاجی آباد قرار گرفته است و وسعت منطقه درحدود ۳۶۰۰۰ هکتارمی باشد .

  کوهستان هماگ از غرب به روستای سیرمند از شرق به روستای هماگ از شمال به روستای شمیل ‌‍، جائین ، فارغان و بخوان وجنوب را روستاهای سیاهو ، زاکین ، تنب سورو ، تل گردو ، سغ با باغهای زیبای پشت بند و سیخوران در بر میگیرد .

بیش از ۹۰ درصد مساحت منطقه را ارتفاعات تشکیل می دهند که در قسمتهای غربی این ارتفاعات به صورت تپه ماهوری بوده و در قسمتهای مرکزی وغربی اکثراً صخره ایی بوده و در آن چنان شیب زیاد دارند که گذر از آنها تقریباً غیر ممکن است. وجود کوهسارهای فراوان باعث جاری شدن رودخانه های دائمی و فصلی فراوان شده است .

  منطقه حفاظت شده کوهستان هماگ به دلیل آب هوای معتدل و دارا بودن نهرهای فراوان  و طبیعت بسیار دیدنی برای طبیعت دوستان شهرت خاصی دارد .در پایین دست این کوهستان روستای  هماگ قرار دارد ، که البته از جاده های مناسبی برخوردار نیست و همین معضل باعث توجه کمتر عموم  به این منطقه دیدنی شده است .

فرید زارعی از اهالی بندرعباس در همین پیوند  می گوید : اگر به جاده های بخش سیاهو بخصوص روستای هماگ توجه بیشتری می کردند به طور قطع شاهد تردد  بسیاری از مردم استان  به این روستا و طبیعت کوهستان هماگ بودیم اما جاده های باریک کوهستانی منطقه خطرناک است و نیاز مبرم به مرمت دارد به همین خاطر خیلی ها از مشاهده مناظر دیدنی کوهستان هماگ محروم شده اند و به ناچار برای گردش راهی مناطقی مثل کوه گنو می شوند .

یکسال قبل استاندار هرمزگان با سفر به این منطقه قول ایجاد منطقه گردشگری در حوزه هماگ داد که هنوز عملی نشده است

 در همین پیوند چندی قبل رضا برومند مدیر کل گردشگری ، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان هرمزگان گفت:  چالش مهمی که در بحث طبیعت گردی  داریم بحث کمبود زیر ساخت  گردشگاههای استان است ، مشکل اصلی ما در این حوزه  وضعیت بد جاده های روستایی و دسترسی به گردشگاههای استان است، ترمیم جاده ها و یا نبود برق  در این مناطق خیلی هزینه بر است و واقعا مهیا کردن  این دست اقدامات زیر ساختی برای اداره کل گردشگری مشکل است و این وظیفه  ادارات مرتبط است تا این مشکلات را مرتفع نمایند


up email pdf word plus minus reset color
گروه: شهرستان
شماره روزنامه: 3543
تاریخ :1399/09/18 ساعت 14:03:41
تعداد بازدید: 642
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی