گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3536
تاریخ :1399/09/08 ساعت 15:15:37
تعداد بازدید: 732
یکه تازی مرغ در بازار
email pdf word plus minus reset color
مدتی است که تب گرانی ارز فروکش کرده و هر روز خبر از کاهش هر چند اندک آن به گوش می رسد. با افزایش روز افزون قیمت ارز تا پیش از شکست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در انتخابات این کشور، قیمت کالاها در ایران به دلیل تحریم نیز روز به روز فزونی گرفت. این گرانی ها صرفا به کالاهای وارداتی ختم نشد و همه کالاهای تولید داخل را نیز در بر گرفت. حال با کاهش قیمت ارز خبری از ارزانی نیست و قیمت ها یا ثابت مانده یا در حال افزایش است.

عکس اصلی خبر

ساحل عطایی - ندای هرمزگان :

خیلی ها معتقدند گرانی کالاهای تولید داخل نیز مدیریت شده است و ابتدا با کمبود در بازار خود را نشان می دهند و با افزایش تقاضا و کمبود آن در بازار، خریدار را مجاب به خرید آن با قیمت بالاتر و به نوعی متقاضیان را راضی به گرانی در عوض وفور آن می کنند .

در بررسی های میدانی ندای هرمزگان از خریداران بازار کالاهای اساسی نشان می دهد که گلایه ها از کمبود و گرانی کالاها در شرایط سخت اقتصادی به شدت افزایش یافته و خیلی ها امیدشان را از کنترل قیمت و بازگشت احتمالی در حاشیه قیمت قبلی از دست داده اند .

یکی از شهروندان بندرعباسی در این زمینه می گوید: ما مدیریت کنترل گرانی در کشور نداریم بلکه مدیریت گرانی کالا را داریم می بینیم از این رو انتظاری از دست اندرکاران دولتی برای کاهش قیمت ها نداریم .

درخشی فر می گوید: من در خرید روزانه ام مانده ام و هر روز شاهد کوچکتر شدن سفره خانواده ام هستم؛ مدت هاست که کمتر می توانم گوشت بخرم و تنها دلخوشی من و خانواده ام خرید گوشت مرغ بود و به نظر می رسد این دلخوشی تبدیل به آرزویی شود که حتی نتوانم ماهی یک بار هم بخرم .

یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی که شاغل در صنایع غرب بندرعباس است، افزود: درآمد ماهیانه من حدود 9 میلیون تومان در ماه است و بخش زیادی از درآمدم صرف قسط می شود با این حال برای خرید روزانه ام مانده ام .

وی می گوید: مانده ام یک کارگر ساده با سه میلیون تومان چطوری می تواند به زندگی اش ادامه دهد. جدای از این بسیاری از مردم نیز درآمدی ندارند. با این حال چه کسی پاسخگوی نیاز آنهاست، نمی دانم و تنها می توانم به خدا امید داشته باشم که شرایط بهتری بر جامعه حاکم شود .

به گفته او، شرایط برای امثال او که از حقوق ثابت برخوردار هستند سخت شده حال دیگرانی که حقوق ناچیزی دارند مدت هاست دور اقلامی همچون مرغ خط کشیده اند و حال که قیمت مرغ روند افزایشی پیدا کرده فکر نمی کنم به آن فکر هم بکنند .

این اظهارات شهروندان در حالی مطرح می شود که اخیرا قیمت مرغ افزایش روز افرونی به خود گرفته و قیمت مصوب نیز نرخ ثابتی ندارد و هر چه جلوتر می رویم رقم مصوب نیز بالاتر می رود و این جابجایی قیمت مصوب، نگرانی ها از مدیریت گرانی را افزایش داده است .

در همین حال حسین ایزدی مدیرکل تعزیرات استان هرمزگان گفته افزایش قیمت مرغ گرم به دلیل کمبود نهاده‌ها و برخی منفعت طلبی‌ها یک موضوع سراسری است و مختص استان هرمزگان نیست .

مدیرکل تعزیرات حکومتی هرمزگان افزوده: با توجه به افزایش قیمت مرغ زنده، اکنون قیمت قابل قبول گوشت گرم مرغ در استان ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان است و فروش با قیمت بالاتر تخلف محسوب شده و با خاطیان برخورد می‌شود .

وی در عین حال گفته با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ گرم، با دستور استاندار و هماهنگی با معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صمت استان، توزیع ۳۶۰ تن مرغ منجمد با قیمت مصوب هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان از سوم آذرماه در استان هرمزگان آغاز شده است .

علت گرانی مرغ در بازار از سوی فعالان صنفی به کاهش جوجه‌ریزی در یک ماه و نیم گذشته و رشد قیمت خوراک مرغ برای تولیدکننده‌ها ربط دارد. به‌گفته آن‌ها در مهرماه سال جاری با توجه به‌کاهش قیمت جوجه یکروزه، در سطح کشور از نهم تا ۱۹ مهرماه جوجه‌ای تولید نشد و مرغداری‌ها جوجه‌ریزی نداشتند و همین کمبود جوجه، سبب افزایش قیمت مرغ در بازار شده است .

چند مقام صنفی در استان‌های مختلف کشور در گفتگو با رسانه‌ها تایید کرده‌اند که در ابتدای مهرماه تمامی مرغداران مادر، به سبب پایین بودن قیمت جوجه، به‌صورت هماهنگ از تولید جوجه خودداری کرده بودند .

مسئولان دولتی وعده داده‌اند پس از پشت سر گذاشتن بحران به‌وجود آمده که از توقف جوجه‌ریزی سرچشمه می‌گیرد، قیمت مرغ کاهش پیدا خواهد کرد و مرغدارانی که مجوز تخلیه می‌گیرند باید مرغ را به سازمان صنعت، معدن و تجارت با قیمت مصوب تحویل دهند. در جدیدترین وعده برای کاهش قیمت مرغ آمده با بهبود شرایط و انجام جوجه‌ریزی، حداکثر تا ۲۰روز آینده قیمت مرغ کاهش پیدا کند .

اواخر مهرماه مرغ با قیمت حدود ۱۷هزار تومان به فروش می‌رسید، اما در ششم آبان آن به‌بیش از ۲۰ هزار تومان رسید .

باوجود تمام وعده‌ها درباره کاهش قیمت مرغ، شاهد بودیم نرخ مصوب به‌طور مدام افزایش پیدا

 می‌کند .

 در آخرین به‌روزرسانی ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی ذکر شده، اما فعالان بازار می‌گویند مصرف‌کنندگان مجبور هستند برای خرید مرغ حدود ۳۰هزار تومان پول بدهند .

 در بعضی منابع هم از عدد‌های ۳۳ هزار تومان و حتی ۳۶ هزار تومان برای فروش مرغ گرم پاک شده سخن به‌میان آورده‌اند .

 کار به‌جایی رسیده که دوباره موضوعی با عنوان کمپین نخریدن مرغ در فضای مجازی شکل گرفته و در هفت روز گذشته همزمان با موج گرانی مرغ، تعداد جستجو برای این عبارت به شدت افزایش پیداکرده است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3536
تاریخ :1399/09/08 ساعت 15:15:37
تعداد بازدید: 732
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی