گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3532
تاریخ :1399/09/02 ساعت 15:25:33
تعداد بازدید: 218
سه روز پرالتهاب بندرعباس
email pdf word plus minus reset color
پنجشنبه گذشته همه در انتظار خبر داغ طرح محدودیت های کرونایی در استان بودند که انتشار یک کلیپ همه نگاه ها را به سوی دیگر سوق داد. کلیپی که در آن از تخریب یک آلونک و ضجه های اعضای این خانواده روایت می کرد.

عکس اصلی خبر

مرضیه دشتی-ندای هرمزگان :

به گزارش ندای هرمزگان، این روایت البته زمان وقوع رویداد را نشان می داد و کسی از اتفاقات قبل آن اطلاعی نداشت؛ از این رو این کلیپ بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت و رسانه های داخلی و خارجی به طور پررنگ آن را منعکس کردند. انعکاسی که شهر بندرعباس را شهره عام و خاص کرد .

 این خبر حداقل در هرمزگان، محدودیت های کرونایی را به حاشیه برد و کمتر کسی طی این سه روز پیگیر اخبار محدودیت های دو هفته ای کرونا بود و اگر شهروندی هم به این موضوع نیم نگاهی داشت، نگاه بیشترش را سراغ حادثه آلونک بندرعباس می برد .

ورود برخی مسئولان استان به این حادثه نیز، موضوع را داغ تر کرد و مردم را برای شنیدن خبر جدید در انتظار می گذاشت. از واکنش نمایندگان مجلس و استاندار گرفته تااقدامات دستگاه قضا، همگی یک جو خبری سنگین را بر هرمزگان و بویژه شهر بندرعباس حاکم کرده بود .

از سوی دیگر، اظهارات مجموعه شهرداری و همچنین استاندار، نمایندگان، دست اندرکاران قضایی تا حدودی توانست التیام بخش حادثه باشد. این اقدامات باعث شد تا افکار عمومی کمی آرام تر شود .

آنچه که از گفته دست اندرکاران استان نقل

 می شد همگی نکوهش رفتار ماموران سد معبر بود و آن را غیر انسانی می خواندند. آنها همچنین متفق القول بر تصرف غیر قانونی زمین تاکید داشتند و آن را نیز مذموم خواندند .

در پی این اتفاقات هجمه ها علیه شهرداری بندرعباس افزایش یافت و این حادثه را به سوء مدیریت شهرداری پیوند زدند و از شهردار بندرعباس می خواستند تا در پی این اتفاق و فسادهای مالی برخی مدیران مجموعه شهرداری طی ماه های گذشته استعفا دهد

موج درخواست استعفا نیز تا آنجا پیش رفت که یکی از اعضای شورا نیز به پویش استعفای شهردار پیوست. راه اندازی این پویش نیز با واکنش هایی همراه بود. منتقدان راه اندازی این پویش معتقد بودند که:» اتفاق رخ داده محلی برای تسویه حساب شخصی شده و عده ای فرصت را مناسب دیده و اقدام به تخریب شهردار بندرعباس می کنند ».

حامیان مجموعه شهرداری نیز با ارسال مطالبی، خدمات انجام شده از سوی شهردار بندرعباس این اقدامات را کارنامه ای درخشان از عباس امینی زاده شهردار بندرعباس یاد می کردند که این حادثه نمی تواند به اعتبار او خدشه وارد کند .

طی این سه روز جدای از اتفاق رخ داده، زویای دیگر این اتفاق نیز بازگو می شد، که اگرچه از غصب زمین توسط بستگان خانمی که اقدام به خودسوزی کرده بود، خبر می دادند اما هنوز به طور دقیق و شفاف این موضوع اطلاع رسانی نشده و نمی توان آن را تائید یا رد کرد .

همچنین این حادثه باعث شد تا عده ای استعفای شهردار بندرعباس را دور از انتظار ندانند. برخی نیز با قاطعیت تمام اعلام کردند که صبح روز شنبه شهردار بندرعباس استعفای خود را تقدیم شورای شهر بندرعباس می کند .

زمزمه های استعفای شهردار در نهایت پیش از ظهر روز شنبه به پایان رسید و عباس امینی زاده با دعوت از خبرنگاران تعدادی از رسانه ها، به طور قاطع گفت که از اتفاق رخ داده عذرخواهی می کند اما استعفا نمی دهد .

 شهردار بندرعباس گفت: از روز نخست دستور دادیم که با تیم رفع تصرف در فیلم از سازمان تخلفات معلق شوند تا بررسی ها صورت گرفته و تصمیم مقتضی گرفته شود .

شهردار بندرعباس گفت: بنده برای کار کردن آمده ام نه برای شانه خالی کردن از مسئولیت .

عباس امینی زاده افزود: هر مدیری در هر دستگاهی فراز و نشیب های مختلف و متفاوتی خواهد داشت و قطعا با مشکلاتی مواجه خواهد شد زیرا پدیده های اجتماعی در حوزه شهری متعدد و فراوان خواهد بود .

وی اظهار داشت: در همین راستا هر شخصی نظرات خود را در قالب مسئولیت حرفه ای خودش ارائه می کند که نشان دهنده این هست که مردم و شهرشان برای آنها اهمیت دارد .

شهردار بندرعباس خاطر نشان کرد: در این بین ممکن است هر کسی نظر عاطفی و احساسی خود را درمورد استعفای بنده ارائه داده باشد که مشکلی ندارد، اما فرآیند انتخاب و فعالیت شهردار براساس چارچوب قانونی است .

امینی زاده یادآور شد: قرار نیست با هر اتفاقی شانه خالی کنیم و یا از مسئولیت خارج شویم. کارهای زیادی در این سالها انجام شده و کارهای نیمه تمامی هم وجود دارد که باید با همکاری همکاران در شهرداری تکمیل شود .

وی اضافه کرد: همواره در کنار اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس هستیم و هر تصمیمی که بگیرند به آن احترام می گذاریم و محکم کارهای خود را دنبال خواهیم کرد .

شهردار بندرعباس در خصوص تشریح چگونگی ماجرا عنوان کرد: این ملک در کنار محله اسلام آباد قرار دارد که از نظر قانونی کاربری فضای سبز دارد و متعلق به دولت و راه و شهرسازی است که به دلیل وضعیت باتلاقی که دارد ساخت و ساز در آن مکان با مشکل مواجه می شود .

امینی زاده اذعان کرد: این موضوع در دو زمینه مشکل داشت، یکی تصرف و دیگری ساخت و سازغیرقانونی که در این مکان انجام شده بود .

وی گفت: این ساخت و ساز بدون رعایت مجوز قانونی اتفاق افتاده و خانه مسکونی نبوده بلکه چهاردیواری بوده که فقط سقف آن با یک پلاستیک پوشانده شده بود و کسی در آن مکان زندگی نمی کرد .

شهردار بندرعباس ادامه داد: هر ساخت و سازی که به شکل غیرقانونی انجام و مشاهده شود، قبل از اینکه سقف زده شود شهرداری و راه و شهرسازی می تواند اقدام به تخریب آن کند .

وی بیان داشت: برخورد قانونی و نوع رفتاری که در محل شده به هیچ وجه رفتار مناسب و مورد پسند شهرداری نبوده و نیست، زیرا هیچکس نمیپسندد که با خانواده اش چنین رفتاری صورت گیرد. اما باید قانون هم رعایت شود .

امینی زاده اظهار کرد: اگر با این یک برخورد نامناسب که اتفاق افتاده نتوانیم رفع تصرف را ادامه دهیم، پس قطعا در آینده مشکلات بیشتری رخ می دهد .

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ندای هرمزگان که آیا در آینده نیز چنین رفتارهایی از قبیل خودسوزی ها موجب تشویق متصرفان زمین های دولتی در بندرعباس قرار نمی گیرد، گفت: در تاریخ 500ساله این شهر مهاجرت هایی بوده و آدم های توانا و ناتوان مراجعه می کنند که ابتدا باید طوری برنامه ریزی شود که مشکل مسکن برای حداقل ها پیش بینی شود تا کسی دست به تصرف غیرقانونی نزند .

شهردار بندرعباس افزود: نکته دیگر اینکه در جامعه ما به دلیل تراکم های اقتصادی و اجتماعی که وجود دارد افرادی با مشکلات معیشتی هستند که البته تاکنون دستگاه های حمایتی هم کمک کرده اند .

عباس امینی زاده اظهار داشت: حمایت از خانواده های ناتوان را باید همه دستگاه ها کمک کنند که کار پسندیده ای است و نگاه اعضای شورای اسلامی هم حمایت هم از قشر کم درآمد و آسیب پذیراست .

وی یادآور شد: به همین منظور تفاهم نامه ای را با سپاه در خصوص راه اندازی قرارگاه تحول محلات در شهر بندرعباس منعقد کردیم و شورای شهر هم مصوب کرد تا براساس آن به افراد کم بضاعت که در بازسازی منزل مشکل دارند کمک شود .

شهردار بندرعباس اضافه کرد: فیلمی از تخریب یکی از اماکن تصرفی توسط نیروهای شهرداری و راه و شهرسازی منتشر شد که آن تصاویر موجب شد اذهان عمومی نسبت به آن واکنش نشان دهد و روح و روان مردم خوب ما را تحت تاثیر و آزرده خاطر کرد .

وی گفت: بنده ابتدا به عنوان یک شهروند در این شهر و پس از آن به عنوان مسئولی که در شهر خدمتگزاری می کند به شدت با نوع برخوردی که موجب جریحه دار شدن روحیه مردم شده را محکوم و به شدت با آن برخورد می کنم و به نوبه خود از شهروندانی که آزرده خاطر شدند عذرخواهی می کنم .

شهردار گفت: ما هر چه داریم از مردم است و نیامده ایم که در مقابل مردم قرار بگیریم. بلکه آمده ایم که برای مردم کار انجام دهیم و براساس شرح وظایف و اختیارات قانونی که شهرداری دارد خدمت کنیم و هرگز هیچکدام ازهمکاران ما نیت مقابله با مردم را نداشته و ندارند و هرکسی هم که خطایی در این راستا انجام دهد به شدت با آن ها برخورد می کنیم .

امینی زاده اظهار کرد: در این چند روز هم این کار انجام شد و در حال پیگیری هستیم. از طرفی باید به این نکته هم توجه داشت که شهرداری وظایف قانونی هم دارد و باید طبق آن متناسب با مشکلات و موضوعاتی که پیش می آید برخورد قانونی انجام دهد و اگر این برخورد صورت نگیرد شهرداری زیر سوال می رود که چرا در برخورد قانونی با مسائل و موضوعات سهل انگاری داشته اید؟ !

وی ادامه داد: شهر بندرعباس 43 درصد بافت فرسوده دارد و شاهد سکونتگاه های غیر رسمی و غیر متعارف هستیم که مشکلاتی را برای خود و شهر ایجاد می کنند .

شهردار بندرعباس با اشاره به اینکه شهر مهاجرپذیر است، گفت: باید سیاست کلانی در حوزه شهرسازی طراحی کنیم و همه دستگاه ها مشارکت کنند تا در آن طرح پیش بینی لازم برای ساماندهی مهاجرت به شهر شده باشد. بهترین راهکار این است که افراد بر اساس توان مالی خود مهاجرت کنند .

وی عنوان کرد: از همه دستگاه هایی که در اتفاق اخیر حضور پیدا کردند و به نوعی در این موضوع مشارکت و برخورد لازم و قانونی را داشتند، تشکر می کنم، زیرا که موضوعات شهری متعلق به همه شهروندان ساکن آن است و متعلق به یک فرد خاص نیست .

وی گفت: همه می توانیم در کنار همدیگر با تشریح مصادیق و خرد جمعی به نتیجه بهتری برسیم .

شهردار بندرعباس از ورود دستگاه قضایی به این موضوع و پیگیری و رسیدگی و برخورد با خاطیان تشکر کرد و افزود: آمادگی داریم با هر رفتاری که خلاف قانون باشد همکاری و برخورد لازم را داشته باشیم .

وی گفت: علت اینکه تا کنون این موضوع را رسانه ای نکردیم این بود که نمی خواستیم تصمیمات قضایی در تصمیمات شهرداری تحت شعاع قرار گیرد، زیرا باید بررسی های لازم همه جانبه صورت گیرد .

وی از رسانه ها خواست تا به بیان واقعیت ها بپردازند و خاطر نشان کرد: بنده تا تحقیقات لازم از سوی دستگاه قضایی استان در خصوص این موضوع و روشن شدن یکسری حقایق، اظهار نظری نمی کنم .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3532
تاریخ :1399/09/02 ساعت 15:25:33
تعداد بازدید: 218
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی