گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3533
تاریخ :1399/09/03 ساعت 15:40:13
تعداد بازدید: 202
کالبد شکافی حادثه تخریب آلونک
email pdf word plus minus reset color
گروه اجتماعي نداي هرمزگان

عکس اصلی خبر

ويديويي  از صحنه اي که ماموران شهرداري به همراه گارد حفاظت مسکن و شهرسازي استان در اجراي رفع از تجاوز شهروندي به زمين هاي دولتي در 22بهمن بندرعباس بودند، در فضاي مجازي منتشر گرديد.

 فضاي گريه و ضجه کودک يا کودکاني که ملتمسانه از ماموران شهرداري مي خواستند تا بظاهر تنها سرپناه آنان را خراب نکنند، احساسات هر بيننده ي را جريحه دارمي کرد، بنحوي که به مجريان قانون لعن و نفرين مي فرستادند، اثر گذاري اين ويديوي کوتاه به حدي بود که به سرعت سراسر کشور را فرا گرفت و جاذبه اثرگذاري خبر، آن قدر شديد بود که هيچ خبرگزاري نمي توانست از آن بي اعتنا بگذرد و همين رو  در اکثر نشريات کشوري و محلي اعم ازپايگاه هاي خبري و مکتوب نشريات و حتي پاي استاندار که خارج از مرکز و در شهرستان جاسک  بود، نيز به ميان کشيد و او را به واکنش تامل برانگيزي واداشت.از سويي شهرداري و معاونت خدمات آن هم به واکنش هاي احساسي و نسنجيده ي وادار ساخت. دستگاه قضا نيز از اين فضا دور نمانده و وارد گود شد و تا عيادت مادر بچه ها که خود را به دليل آن اتفاق، آتش زده بود،بر بالين وي حاضر واز وي دلجويي کردند. از سويي بيانه اي شديدالحن توسط اداره کل بازرسي استان صادر شد که حکايت از احضار شبانه مجريان تخريب آلونکي داشت که انگار، مادر بچه ها را وادار به آتش زدن خود کرده بودند. از سوي ديگرهمه اين شرايط احساسي، فضاي مناسبي را براي تُرک تازي عده اي را فراهم کرد که همواره از مجلس تا کف خيابان، سال هاست به دنبال بدست گرفتن شهرداري با حذف شهردار منتخب شوراي شهريعني نمايندگان محلي مردم ، هستند. البته اين ويديو در اصل فرصتي بود تا آنان که ابن الوقت بودند، اتفاق افتاده را از «کلمه الحق يراد به الباطل » به درستي  بهره بگيرند. در همين کشاکش احساسي، نماينده اي طاقت نياورده تا بداند که کنه مطلب چيست، گويا تا تنور گرم است، بايد نان را در آن چسباند! فوري تقاضاي استعفاي شهردار کرده و بدينوسيله به اسباب و علل سازان، چراغ سبز داد و...

مروري بر واکنش ها نشان از اين دارد که از نمايندگان استان در مجلس گرفته تا مسئولان استاني چيزي که برايشان مهم نيست «قانون»است. قانون ولو بد، اجراي آن واجب است تا بي قانوني، آنچه که غير قابل انکار است، اينکه در اجراي تخريب آلونک، رفتاري قانونمندتر مي شد اجرا کرد، ولي آنچه که در اين اتفاق مسئولان از خود بروز دادند به نوعي تشويق به قانون گريزي بود. اگرچه اين تخلف در محدوده قانوني و خدماتي شهرداري و جلوچشم همه مسئولان و مردماني انجام شده بود ، که خود به نوعي معترض نابساماني در معماري شهر و ساخت و سازهاي غير اصولي و بي توجهي شهرداري به آنها، هستند.

 ساخت و سازهاي غيراصولي و غير مهندسي و همه شبانه و به دور از چشم مسئولان اتفاق مي افتد. مانند محله چاهستاني ها يا دروازه قرآن شيراز در مواقع بارندگي و...اگر افتاد،باز همين مسئولين هستند که به شهرداري داغ و درفش نشان مي دهند. چرا اين اتفاق افتاد و... واکنشي مانند آنچه گذشت ودر پي، آن ها  را  مرور خواهيم کرد.

بياد داريم  دستور بگير و ببند مسببان حادثه انواع آتش سوزي يا سيل و... غيره که تا کنون اتفاق افتاده است... چرا اجازه داديد که بسازند و حالا که ساختند، چرا هشدار، تخريب، يا تذکرو... نکردي!؟! از آن سو، هر وقت آن اتفاق افتاد! شب، نيمه شب يا روز و... بايد احضار و پاسخگو شويد. بيچاره ماموران شهرداري که مانند مرغ در عزا و عروسي سرشان مي برند. حالا ديگه آموزش که جاي خود دارد.

 مگر کم هست پرونده هايي که افراد به بهانه نداري و بيچارگي، براي استفاده از بيمه نامه هاي شخص ثالث با تباني راننده خود روي، دست و پا و نمي دانم هر کجاي خود را که ديه بيشتري به آن تعلق مي گيرد، به شيوه هاي حرفه اي مصدوم مي سازند؟ هم اکنون يکي از مشکلات قوه قضاييه تشخيص تباني  يا حقيقي بودن اين مدعا است.

آيا هرکدام از مسئوليني که در اين اتفاق اقدام به بخشش کردند، براي هر فرد نداري که در آينده روش هاي تحريک آميز احساسات را با اين تجربه جديد، در دستور کار خود قرار داد، قادر به مقابله با آن خواهند بود؟

راستي آزمايي اين مقوله چگونه خواهد بود. يک تجربه خاطره انگيز: «وقتي مي خواستند، 2500دستگاه بندرعباس(کوي ملت) را که براي سکونت فقرا ساخته بودند، بين آنها تقسيم کنند، توانمندان، با افراد نيازمندي که در روستا يا محلات فقير نشين بندر سکونت داشت، قراردادي شفاهي مي بستند که روزانه يه مقدار معين پول بگيرند و خانه هاي خالي آماده تحويل را اشغال کنند و آن ها را با زيلوي فرسوده،حصيرکهنه بندري (تَک)و بالش وچادرشبي مندرس مستقر مي کردند تا هر وقت ماموران نام نويسي آمدند،آن ها نام فردي که اجاره شان کرده بود، به ماموران تقسيم خانه  بدهند، شواهد نشان دهد که آنها حتي زير انداز مناسبي ندارند وبا اين ظاهرسازي، خانه به آنها تعلق مي گرفت و بعد از نام نويسي وتشکيل پرونده به اسم آنها، با اجاره شوندگان تسويه حساب مي کردند و آن بندگان خدا با کسب درآمد ناچيز، اما راضي راهي روستاي خود مي شدند.»

 متاسفانه امروزديگر از راهکارهاي پيشرفته تر و تاثيرگذارتر استفاده مي شود که همه برآن واقفيم ، مانند  ديه بيمه و... که آدمي در شگفت مي آيد. حال با اين اتفاق و رفتار مسئولان در آينده بايد منتظر ماند وانواع ديگر آن را ديد. 

   واکنش ها توجه کنيد:

1- استاندار: هر چند اقدام غيرقانوني در تصرف اراضي ملي نبايد صورت گيرد، اما نوع رفتار اين چند مامور شهرداري و بيدقتي و بيتدبيري در اين زمينه کاملا مشهود بوده و چهره کارکنان شهرداري را خدشه دار کرده اند که بنده بجاي عاملان اين اتفاق از اين خانواده و مردم عزيزعذرخواهي ميکنم.

2 - دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس : امروز به شخص مصدوم و خانواده اش از طرف بهزیستی خانه ای تحویل داده شد و به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود .

3 رییس کل دادگستری استان هرمزگان: به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود. وی همچنین عنوان داشت: همه خدمات بیمارستانی برای فرد مصدوم، رایگان خواهد بود و باید طول درمان او نیز به صورت کامل طی شود .

4 - روابط عمومی بازرسی کل استان هرمزگان گزارش داد: رضا مختاری بازرس کل استان با انتقاد شدید از حادثه پیش آمده در خصوص تخریب منزل زن سرپرست خانوار هرمزگانی اظهار داشت: به محض اطلاع از موضوع، بازرسی کل استان هرمزگان ضمن ورود قاطعانه و سریع، ساعاتی پیش با فراخواندن شبانه شهردار و عوامل دخیل در این تخریب برای پاسخگویی، ضمن تذکر شدید به عوامل موضوع، دستور رفع مشکل را به قید فوریت صادر کرد .

5 - فارس: تخریب خانه یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس توسط ماموران شهرداری حادثه آفرید و باعث خودسوزی این زن شد .

ماجرا پس از کاهش غلیان احساسات

1 - درتمام خبرها خانم صاحب آلونک را سرپرست خانوار عنوان کرده که  گویا تنها زندگی می کند و این خود به احساسی شدن فضا کمک بسیاری کرد، در حالیکه گزارش میدانی می گوید، مادر بچه ها همسر دارد و گویا در روز حادثه در محل حضور داشته است .

2 تمام واکنش ها هم برهمین اساس بوده است که چرا بدون مقدمه چینی یگان مسکن وشهرسازی و شهرداری رفته اند و چنین بلایی را سر این سرپرست خانوار آورده اند.عقل و منطق هم حکم می کند، حتی در اجرای قانون نیز شرایط آنها باید در نظر گرفته می شد .

3 - در حالیکه خانمی  که خود سوزی کرده، دارای همسراست، با مشخصات محفوظ که دارای شغل است و برخی از شاهدان به شهرداری و خبر نگاران گفته اند که در زمان تخریب در محل حضور داشته است .

4 - خانم خودسوزی کرده در ملک غیرکه بیش از متر 100مترمساحت دارد ومتعلق به پدرهمسرش می باشد ودر کنار آلونک تخریب شده و در جوار ملک تصرفی برادر شوهرش است،زندگی می کند .

5 - همسا یه ها می گویند ملک تخریب شده در شهرداری به اسم خواهر شوهر خانم خودسوزی کرده، به عنوان تخلف  ثبت شده است و نه خانمی که خود را آتش زده است و درآن محل کسی زندگی نمی کرده است .

6 - در کنار این دیوار نیزاری است که از حدود هفت سال پیش به مرورتوسط پدر شوهر این خانم و وابستگان آنها به تصرف در آمده و پرونده چگونگی رسیدگی تصرف نیز درشهرداری است .

7 - حرف های قابل تامل شهردار بندرعباس

«درباره علت تخریب خانه این زن با تاکید بر اینکه این خانه در زمین تصرفی ساخته شده بود و بعد از چندین مرتبه تذکر و ارسال ابلاغیه ، برای تخلیه ، و بی توجهی آن به ابلاغیه های صادره، تخریب صورت گرفته است، چون زمین تصرفی بود ودر مسیر آب باران قرار داشت ، باید طبق قانون تخریب می شد

وی عنوان کرد: «بارها به این خانواده گفته شده بود که محل باید تخریب شود ،اما توجهی نداشتند و ماموران شهرداری به همراه ماموران یگان حفاظت مسکن در بخش رفع تصرفات به محل اعزام شده بودند. این زمین ها متعلق به مسکن و شهرسازی است و به قصد جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز، این تخریب صورت گرفته است. این خانواده مجوز ساخت خانه نداشتند و غیر قانونی آن را بنا کرده بودند.»( منبع جنوب ایران نیوز)

8 - پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ، نیز واکنشی منطقی به این اتفاق نشان داده که خود گویای این است که بسیار متفاوت از استان اظهار و نظرهای درون استانی است،چون در استان بیشتر برخوردها  به این اتفاق احساسی و برخی با چاشنی سیاسی همراه بود و ایشان چون  از این فضا بیرون هستند و منافعی ندارند، بیشتر جنبه های قانونی موضوع را به چالش کشیده است: «حادثه تلخ بندرعباس که کام هر انسان باوجدانی را تلخ می کند، ناشی از خلاهای قانونی در حوزه شهرسازی، نظیر ماده 100 و فقدان اراده و ابزارهای کارآمد در تامین مسکن شهروندان است و روح قانون اساسی و وجدان عمومی مردم را جریحه دار کرد

9 روزنامه همشهری نیز شرح کاملی از ماجرا را منتشر کرده و در آخر نقد خود را به سمت دیگر مسئولان برده و نوشته :«با وجود مواردی تلخ از این دست که گهگاه شاهد آن هستیم و بروز تمام بی‌تدبیری‌ها، جای آن دارد تا بپرسیم ارگان‌ها و نهادهایی که مسئول تامین مسکن برای خانواده‌های بی‌بضاعت هستند و در این مواقع با عنوان خیران دلسوز وارد میدان می‌شوند، پیش از این کجا بودند و چرا به فکر تامین مسکن خانوارهایی چون این زن بندرعباسی نبودند تا وی مجبور نباشد در حریم رودخانه اتاقک بسازد و جان خود و فرزندانش را به خطر بیندازد .

اگر این اتاقک تخریب نمی‌شد و با بالا آمدن آب رودخانه تمام اعضای این خانواده جان می‌باختند، آن وقت تیغ نقد به روی کدام سازمان کشیده می‌شد؟!؟ »

10 - در پایان قانون را فدای خواسته ها و منافع شخصی خود نکنیم و ازمسئولان استانی انتظار است که پیش از هر تصمیمی جوانب مختلف امر را بررسی کنند که آیا تصمیم گرفته شده، منجربه جلوگیری از تخلف خواهد شد یا نه ؟

با نحوه برخورد با این اتفاق،آیا از این پس هرکس دست به تجاوزقانون زد ورفتاری احساسی از خود بروز داد و عواملی نیز به تهیه ویدیویی  تاثیر گذارو احساسی اقدام کردند تا افکار عمومی را علیه اجرای قانون تهیج کنند، صاحب زمین و حمایت هایی دیگر که هرگز تصورش نمی کردند،خواهند شد؟

اگر بخواهیم از شهر محافظت کنیم و قوانین شهرسازی در آن جاری سازیم، یا جلو رشد حاشیه نشینی را بگیریم،آنان که همه گفتند می شد بهتر عمل کرد، بغیر از عمال قانون، با اتکا به چه دست آویزی، قادر به اعمال خواسته های قانونی شهروندی خواهیم بود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3533
تاریخ :1399/09/03 ساعت 15:40:13
تعداد بازدید: 202
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی