گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3531
تاریخ :1399/09/01 ساعت 16:26:19
تعداد بازدید: 200
آغاز تعطیلی گسترده برای زنده کردن امید
email pdf word plus minus reset color
روز موعد فرا رسید، روزی که همه متفق القول، متعهد شدند یک تعطیلی گسترده در کشور و بویژه بخش هایی از استان هرمزگان که شهر بندرعباس نیز شامل آن می شود حاکم شود. تعطیلی که امیدواری برای کنترل ویروس کرونا را زنده می کند.

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان ـ گروه اجتماعی

بر اساس آنچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرده حجم ابتلای روزانه به کرونا جهشی فوق العاده گرفته و جان ها را نشانه گرفته است .

بر اساس آنچه اعلام شده، بیماران زیادی در بیمارستان ها برای بازگشت به کانون گرم خانواده لحظه شماری می کنند اما اینکه آرزویشان تحقق می یابد بستگی به مقاومت بدن در مقابل ویروس کرونا دارد .

 ستاد مبارزه با کرونا مدت هاست که بروی طرح نجات و بازگشت به شرایط عادی کار می کند. یکی از این طرح ها تعطیلی گسترده و دوری از اجتماعات است که تاکنون بر روی آن اجماعی نبود. حال با وخیم شدن اوضاع کرونا، ستاد مبارزه با کرونا این

طرح را روی میز گذاشته و از امروز اجرایی می شود. تعطیلی گسترده شامل بندرعباس نیز می شود و بر اساس آنچه جانشین ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان گفته، محوریت اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها در تک تک شهرهاست و اگر وضعیت منطقه ای بدتر شود محدودیت ها بیشتر می شود. خودروها در شهرهایی با وضعیت قرمز و نارنجی امکان تردد به هیچ شهری را ندارند .

سعید ناجی گفته، تعطیلی نمایشگاه ها، مدارس و دانشگاه و ممنوعیت برگزاری مراسم های فرهنگی، مذهبی و همه تجمعات اجرایی می شود و  کسانی که از قرنطینه خارج می شوند یا بیماری خود را کتمان کنند جریمه می شوند. همچنین تردد در شهرهای قرمز از ساعت ۹ شب ممنوع و متخلفان جریمه می شوند

وی در همین ارتباط به تشریح محدودیت های جدید ستاد ملی کرونا که از اول آذرماه پرداخت، گفت: محوریت اجرای این طرح ملی شهرها هستند و شهرستانی عمل نخواهیم کرد مگر اینکه در ستاد استانی بر اساس شرایط خاصی و با تصویب ستاد استانی، محدودیت ها به‌صورت شهرستانی اعمال شود .

ناجی افزود: این محدودیت ها بر اساس وضعیت شهرها که پایان هر هفته  از سوی وزارت بهداشت اعلام می شود، اعمال خواهد شد و اگر به مدت دو هفته شرایط هر شهر بهبود پیدا کرد، محدودیت ها کمتر خواهد شد و اگر شرایط وخیم تری نسبت به گذشته در آن شهر حاکم شد، محدودیت های بیشتری اعمال خواهد شد .

جانشین ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، گفت: خودرو‌های بومی با پلاک شهرستان هایی که دارای وضعیت قرمز یا نارنجی هستند، حق خروج از شهرستان را ندارند و خودرو‌های با پلاک غیر بومی شهرستان‌های دیگر نیز حق ورود به این شهرستان‌ها را ندارند و اگر خودرویی از قانون تمرّد کند، با جریمه 500هزار تومانی روبرو خواهد شد .

وی اضافه کرد: ترددهای درون شهری در وضعیت قرمز از ساعت 9 شب تا ساعت 4 صبح روز بعد ممنوع است و متخلفان مشمول جریمه 200هزارتومانی خواهند شد .

ناجی در خصوص فعالیت کارکنان ادارات با توجه محدودیت های جدید، تصریح کرد: در شهرستان‌های با سطح هشدار قرمز یک‌سوم کارکنان ، در سطح نارنجی 50 درصد کارکنان و در شهرستان‌های با وضعیت زرد، دو سوم کارکنان حضور دارند .

وی در مورد فعالیت مشاغل مختلف نیز بیان داشت:  در شهرستان‌های قرمز به جز مشاغل ضروری «همه مشاغل» تعطیل می‌شود، در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی «مشاغل سطح سه و چهار» و در شهرستان های با سطح هشدار زرد، مشاغل «سطح چهار» به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند .

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری هرمزگان، تصریح کرد: مدارس و آموزشگاه‌ها طی مدت اجرای طرح در تمام وضعیت ها تعطیل و برگزاری مراسم فرهنگی و مذهبی ممنوع است.وی گفت: آموزش مدارس و دانشگاه ها در این مدت به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد .

ناجی با بیان اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان الزامی است، گفت: فردی که مبتلا به کرونا باشد، اگر از قرنطینه خارج شود 300هزارتومان و اگر مبتلا به کرونا باشد و این بیماری را کتمان کند 200هزار تومان جریمه خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: اعمال این محدودیت ها ضمن اینکه به افراد درگیر بیماری برای طی دوران نقاهت و درمان آن‌ها کمک می کند، از انتقال ویروس به سایر افراد پیشگیری می کند و عوامل دست اندرکار کنترل بیماری کرونا، می توانند برنامه ریزی مطلوب‌تری در راستای  کنترل بهتر و دقیق تر این بیماری داشته باشند .

جانشین ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، همچنین از اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به‌منظور بهره‌گیری از مشارکت و ظرفیت بسیج، هلال احمر و شهرداری های مناطق مختلف برای پیشگیری از خروج مبتلایان به کرونا و حمایت از این افراد خبر داد و گفت: بخش عملیاتی این طرح به عهده بسیج و هلال احمر و مدیریت آن بر عهده فرمانداران است و تلاش می شود تمام محدودیت ها در پایین‌ترین سطح یعنی محلات و خانواده ها به مرحله اجرا برسد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3531
تاریخ :1399/09/01 ساعت 16:26:19
تعداد بازدید: 200
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی