گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3542
تاریخ :1399/09/15 ساعت 10:38:26
تعداد بازدید: 675
وضعیت قرمز تاکسی های زرد
email pdf word plus minus reset color
مرضیه دشتی – ندای هرمزگان

عکس اصلی خبر

اکنون بیش از یک هفته از اعمال قوانین محدودیت های جدید کرونا در کشور می گذرد و استان هرمزگان هم با وضعیت نارنجی ملزم به رعایت آنهاست .

مهار شیوع ویروس کرونا جز با همکاری همه کسبه و اقشار جامعه ممکن نیست و قطع زنجیره انتقال این بیماری مستلزم رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی است .

به همین منظور باید فاصله گذاری اجتماعی بیش از پیش رعایت شود تا شاهد کاهش تعداد بیماران و مرگ و میر باشیم .

همزمان با آغاز محدودیت های جدید پیشگیری از ویروس کرونا از هفته گذشته، همه مکان های عمومی سرپوشیده و مراکز خرید غیرضرور تعطیل شد .

اما تاکسی های شهر بندرعباس که وسیله نقلیه عمومی برای جا به جایی مسافران درون شهری هستند و از جمله مکانهایی به حساب می آیند که آلودگی زیادی را به علت فضای کوچک و تراکم زیاد  مسافران در حداکثر ظرفیت بار مسافرکش خود  سبب می شوند و یکی از کانونهای مهم شیوع کووید ۱۹ محسوب می شود، اما همچنان با سوار کردن چهار مسافر(حداکثر ظرفیت) اقدام به رعایت نکردن نکات بهداشتی و پرتوکل های اعلامی کرده و جان مسافران را نیز به خطر می اندازند .

در حالی که طبق اعلام وزارت بهداشت در رسانه های رسمی کشور، انتقال ویروس کرونا نسبت به قبل 8 تا 12برابر جهش پیدا کرده است و شهر بندرعباس نیز در وضعیت قرمز قرار دارد .

در همین راستا برای بررسی موضوع رعایت دستورالعمل های بهداشتی در تاکسی های شهر بندرعباس به یکی از ایستگاه های مرکز شهر مراجعه کردم .

در همین لحظه خانم جوانی را دیدم که منتظر تاکسی بود به سمتش رفتم و با او باب گفتگو را باز کردم تا نظرش را در خصوص بهداشت تاکسی ها در این روزهای کرونایی بگوید .

این خانم که به گفته خودش در یک شرکت خصوصی مشغول به کار است و محدودیت های کرونا هم باعث تعطیلی شغل او نشده، گفت: من هر روز با استفاده از تاکسی به محل کارم تردد می کنم و متاسفانه بارها به رانندگان معترض شدم که برای رعایت فاصله اجتماعی در صندلی عقب فقط دومسافر سوار کنند،اما آن ها بدون توجه به حرفم با عصبانیت می گویند یا سوار شو و یا با دربست برو وگرنه در صندلی عقب خودرو  سه مسافر سوار می کنیم .

این خانم که اصالتا اهل استان مرکزی و در شهر بندرعباس سکونت دارد،ادامه داد : رانندگان تاکسی در مقابل هر اعتراض و یا انتقادی، حالت تهاجمی می گیرند و این جمله را می گویند که هزینه های گران ما را شما پرداخت می کنید یا دولت؟! در حالیکه قیمت هر سفر در بندرعباس تا کنو سه برابر افزایش داده اند .

این بانو که ابراز داشت سالهاست در شهر بندرعباس زندگی می کند، خاطرنشان کرد: بیشتر رانندگان تاکسی ها اعتقاد دارند تعیین قیمت ها در سال جاری در مقابل تورم و گرانی لوازم یدکی خودرو بسیار ناچیز است و نمی توانند حتی امورات خود را بگذرانند اما باید توجه داشته باشیم که ویروس کرونا شوخی بردار نیست و هنوز درمان قطعی این بیماری وجود ندارد .

در ادامه برای تکمیل شدن گزارشم با یک خانم میانسال دیگر که خودش اهل بندرعباس است، گفتگو کردم، ابتدا از صحبت کردن خودداری کرد اما وقتی خودم را خبرنگار  روزنامه ی ندای هرمزگان  معرفی کردم تا اعتماد کند و برای حل مشکلات حمل و نقل دورن شهری سخن بگوید .

ا شروع به صحبت کرد گفت: من خانه دار هستم و گاهی اوقات برای خرید اقلامی که در محله نیست مجبورم به مرکز شهر مراجعه کنم و قطعا ترددم از طریق تاکسی صورت می گیرد .

وی با چهره ای نگران از شیوع همه گیری ویروس کرونا بیان داشت: با این وجود با ترس از اینکه به بیماری کرونا مبتلا نشوم، سوار بر تاکسی که چهار مسافر را جا به جا می کند، می شوم و نمی توانم در مقابل عدم رعایت نکات بهداشتی بیشتر تاکسی ها اعتراض کنم، زیرا با سر و صدا می گویند:همین که هست اگه با آن مشکلی دارید، پیاده شوید !

وی با حالتی برافروخته اضافه کرد: لطفا شما صحبت های من را به مسئولان تاکسیرانی منتقل کنید تا در این شرایط خطرناک  نظارت و کنترل جدی و بیشتری بر تاکسی ها داشته باشند .

درادامه برای پاسخ سوالاتم در خصوص مشکلات مطرح شده از سوی شهروندان، به سراغ معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس رفتم و با وی گفتگو کردم .

عباس رئیسی اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا و با اعمال محدودیت های جدید، بازرسان تاکسی در سه مرکز، شرق و غرب شهر بندرعباس از ساعت های 6صبح تا9شب به صورت شیفتی در ایستگاه ها حضور دارند.وی خاطرنشان کرد: طی دوماه گذشته 2654مورد بازرسی انجام شد که 75مورد منجربه اخذ مدارک و جریمه شدن خودروهای تاکسی شد .

معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس افزود: این برخوردهای قانونی برای تخلفاتی شامل، کرایه، نصب نکردن برچسب، عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و یا داشتن شاکی در هر زمینه ای بوده است .

رئیسی بیان کرد: در 6ماهه گذشته سال جاری بالغ بر8هزار ماسک و دستکش بین رانندگان سطح شهر بندرعباس توزیع شده است .

وی تصریح کرد: همچنین شهروندان جهت رعایت نکات بهداشتی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از پرداخت نقدی، می توانند از طریق کیو-آر کد (QR) که در تاکسی ها نصب شده است کرایه خود را بپردازند.معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس در ادامه سخنانش عنوان کرد: البته به دلیل اعلام همکاری بانک های سپه و مهراقتصاد رایزنی هایی برای اعطای دستگاه کارتخوان به رانندگان تاکسی صورت گرفته که جزء برنامه های آتی این سازمان است.به گفته رئیسی، همچنین رانندگان تاکسی شهر بندرعباس می توانند به منظور ضدعفونی و شستشوی خودروهای خود با هماهنگی قبلی و اعلام لیست های تاکسی از سوی خطوط به کارواش مستقر در پایانه «شهید داشته» مراجعه و از خدمات رایگان بهره ببرند .

وی با اشاره به برنامه های دیگری برای پیشگیری ازانتقال ویروس کرونا یادآورشد: به منظوراطلاع رسانی وآگاهی بیشتررانندگان تاکسی در خصوص خاموش کردن کولرخودروهای خود، بنر و بروشور در سطح شهر بندرعباس نصب شد.معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس تصریح کرد: به رانندگانی که بهداشت را رعایت نکنند ابتدا تذکر داده می شود ودر صورتیکه تا سه مرتبه اتفاق بیافتد، دفترچه های آنان باطل و از فعالیت آن ها جلوگیری می شود.رئیسی معتقد است، هر چند که برخوردهای قانونی و تذکرات صورت می گیرد، اما شهروندان هم نقش موثری در رعایت فاصله گذاری اجتماعی دارند و باید برای سلامتی خودشان از سوار شدن بیش از نفرات تعیین شده در تاکسی خودداری کنند .

وی می گوید: نقش عمومی جامعه درهمکاری با سازمان و حفظ سلامت و کاهش ابتلا به بیماری کرونا بسیار تاثیرگذار است .

معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس با اشاره به اینکه امسال قیمت کرایه های تاکسی هم افزایش داده شد، اما بازهم نسبت به تورمی که در جامعه وجود دارد کافی نیست.رئیسی در این گفتگو اذعان داشت: کلاس های آموزشی حقوق شهروندی با هدف ارائه خدمات بهتر به شهروندان و با حفظ نکات بهداشتی برای رانندگان تاکسی شهر بندرعباس در جهاددانشگاهی برگزار می شود. وی در پایان سخنانش تاکید کرد: شهروندان بندرعباس می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی رانندگان تاکسی با شماره های 3-33710001 تماس گرفته و یا به سامانه 3000761761 پیامک ارسال کنند .

طبق گفته های معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس، اکنون1391 تاکسی فعال دارای مجوز در23خطوط مشغول فعالیت و خدمات رسانی به شهروندان هستند .

همچنین 1266 تاکسی غیرفعال به دلیل فرسودگی از چرخه خدمات رسانی خارج شدند .

ازمطالبی که دراین گزارش به آن پرداخته شد می توان نتیجه گرفت سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس برای پیشگیری از انتقال ویروس خطرناک کرونا فعالیت ها و برنامه هایی اعلام کرده است، اما آنچه که در ایستگاه های تاکسی مشاهده می شود و مسافران از آن گلایه مند هستند، پروتکل ها را رعایت نمی کنند و  رانندگان همچنان بی توجه به تذکرات، اقدام به سوار کردن چهار مسافر می کنند و به تذکرات  هم توجهی ندارند.اکنون با وجود شیوع همه گیری ویروس کرونا، وضعیت قرمز شهر بندرعباس وهشدارهای علوم پزشکی انتظار می رود سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر با برخورد جدی تر و برنامه ریزی بهتر به قطع زنجیره انتقال این بیماری کمک کند .

البته نقش شهروندان هم با افزایش سطح اطلاعات، هوشیاری و رعایت بهداشت فردی نسبت به قطع زنجیره انتقال این بیماری بسیار مهم است و باید عزم خود را جزم کرده تا منجر به حذف این ویروس از استان وکشور شود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3542
تاریخ :1399/09/15 ساعت 10:38:26
تعداد بازدید: 675
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی